Komentarz do Ewangelii:
Św. Hilary (ok. 315-367), biskup Poitiers, doktor Kościoła
O Trójcy, 2, 6-7
„Nikt też nie wie..., kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić”
Ojciec jest Tym, od którego pochodzi wszystko, co istnieje. On sam, w Chrystusie i przez Chrystusa, jest początkiem wszystkiego. Co więcej, On w sobie samym jest własnym bytem, znikąd nie otrzymuje tego, kim jest... Jest nieskończony, ponieważ nie ma Go w szczególnym miejscu, ale wszystko jest w Nim... On jest zawsze przed czasem, czas pochodzi od Niego. Jeśli twoja myśl biegnie za Nim, jeśli sądzisz, że doszedłeś do granic Jego bytu, to zawsze Go znajdujesz, ponieważ kiedy idziesz bez przerwy do Niego, cel, do którego zmierzasz, wciąż się oddala... Taka jest prawda o tajemnicy Boga, taki jest wyraz niepojętej natury Ojca... Aby ją wyrazić, słowo może jedynie zamilknąć, aby ją zgłębić, myśl pozostaje w bezruchu, żeby ją pojąć, rozum czuje się ograniczony.
A jednak to miano Ojca wskazuje na jego naturę: jest Ojcem. Ponieważ znikąd nie otrzymuje - na sposób ludzki - faktu bycia Ojcem. Jest Przedwieczny, Niewcielony... Znany jedynie Synowi, skoro „Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, mu Syn zechce objawić” i „nikt nie zna Syna, tylko Ojciec”. Obaj się znają i to wzajemne poznanie jest doskonałe. Skoro zatem „Ojca nikt nie zna, tylko Syn”, miejmy o Ojcu mniemanie zgodne z tym, co nam objawił Syn, który jest jedynym „wiernym świadkiem” (Ap 1,5).
Lepiej jest myśleć o tym, co dotyczy Ojca, niż mówić o tym. Ponieważ wszelkie słowo jest niezdolne do wyrażenia jego doskonałości... Możemy jedynie uznać Jego chwałę, mieć o niej pewne pojęcie i próbować ją sprecyzować dzięki wyobraźni. Ale język ludzki odczuwa swą niemoc, a słowa nie wyjaśniają rzeczywistości takiej, jaka istnieje... W ten sposób na próżno rozpoznajemy Boga, należy porzucić zamiar nazwania Go: jakich by się słów nie użyło, nie będą mogły wyrazić Boga takim, jaki jest, ani oddać Jego wielkości... Musimy wierzyć w Niego, próbować Go pojąć i uwielbiać. Tak postępując, będziemy Go głosili.