Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pawel

Strony: [1] 2 3 ... 145
1
Droga / Odp: Droga
« dnia: Dzisiaj o 10:01:51 am »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (Poniedziałek, 19 maja 2025 r.)

Obraz: Jesteśmy ciągle w Wieczerniku podczas długiego, janowego opisu Ostatniej Wieczerzy. Jezus kieruje do uczniów ostatnie pouczenia. Posłucham tego, co zapowiada. Zwrócę uwagę na swoje odczucia, pragnienia i obawy. Jezus także mnie chce w tej chwili pouczyć.

Myśl: W tej ostatniej uroczystej mowie w Wieczerniku Jezus poucza swoich uczniów o tym, co najważniejsze. Przypomina swoje przykazania i zachęca do zachowania ich. Tylko ten w praktyce miłuje Jezusa, kto zachowuje Jego naukę. To jest konkretny znak miłości ucznia do Nauczyciela. Tylko ten uczeń, który słucha swego Pana jest "umiłowany" przez Ojca. Ten, kto słyszy nauczanie, widzi znaki, ale nie idzie za tym, nie wypełnia Jego nauki, nie doświadczy działania Ducha i Jego pocieszenia. To nie kara ani groźba. Musimy zachować czujność i być uważnymi. Wiara jest rzeczywistością dynamiczną w życiu. Wymaga zaangażowania i wierności.

Emocja: Dynamika wiary. Ojciec posyła Syna. Jezus przebywa wśród nas, Duch Święty jest posłany przez Ojca i Syna, aby nas "wszystkiego nauczyć". Wiara jest rzeczywistością dynamiczną, wymagającą i absorbującą. Każdy z nas powinien się poddać Bożemu prowadzeniu i Bożej "pedagogice".

Wezwanie: Poproszę o łaskę wrażliwości i uważności, abym słuchał, usłyszał i miał odwagę poddać się Bożemu prowadzeniu. Podziękuję za światło i mądrość Ducha Świętego, które pozwalają mi żyć Bożym życiem.

Jubileusz 2025: Przyjrzę się swojej drodze jubileuszowej, aby zobaczyć, co jest dobre, co mi pomagało i to, co pozostawia wiele do życzenia, co powinienem zmienić.

2
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 16, 2025, 09:32:35 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (Piątek, 16 maja 2025 r.)

Obraz: Św. Andrzej Bobola SJ oddał życie za wiarę i jedność chrześcijan. W liturgii czytamy fragment Ewangelii św. Jana. Jesteśmy wraz z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. To są ostatnie chwile przed męką i śmiercią Pana. Posłucham słów Jego modlitwy i zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: Tekst Ewangelii stanowi fragment żarliwej modlitwy Jezusa o jedność Jego uczniów. Ma ona być więzią na wzór jedności Chrystusa z Ojcem. Pan modli się nie tylko za apostołów obecnych przy Nim, ale i za "wszystkich", także za nas, współczesnych czytelników Ewangelii. Wobec tej modlitwy podziały chrześcijan, wojny religijne i prześladowania powinny być szczególnym "oskarżeniem" i wyrzutem sumienia dla uczniów Chrystusa. Jezus chce, abyśmy byli z Nim i przy Nim. Mamy być Jego znakiem, w nas świat winien "zobaczyć" Chrystusa i Jego Ojca.

Emocja: Jedność, którą rozpoznaje świat. Modlitwa arcykapłańska Jezusa obejmuje wszystkie pokolenia: "aby stanowili jedno". Źródłem tej jedności jest więź Jezusa z Ojcem. Jedność wśród ludzi nie przyjdzie inaczej niż przez krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa. To nie jest efekt ludzkich zabiegów i kalkulacji. To owoc miłości i służby.

Wezwanie: Poproszę o doświadczenie coraz pełniejszej komunii i wspólnoty z braćmi. Podziękuję za doświadczenie Bożego prowadzenia w budowaniu wspólnoty ludzkiej.

Jubileusz 2025: Pielgrzymka nadziei Roku Jubileuszowego zdaje się być tak samo odległa jak perspektywa jedności chrześcijan. Nawiedzę jakieś miejsce jubileuszowe w tej intencji.

3
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 15, 2025, 08:28:17 am  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: Jesteśmy wraz z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. Jezus obmył nogi swoim uczniom i tłumaczy im sens tego, co uczynił. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i myślom. Zwrócę uwagę na odczucia, jakich teraz doświadczam.

Myśl: Jesteśmy sługami Pana i Jego wysłannikami do świata. Wśród apostołów, słuchających tych słów jest jeszcze Judasz. Pozostali uczniowie nie rozumieją tej sytuacji, ale Jezus wypełnia Pismo i troszczy się o zagubionych braci. W każdym z nas jest taka judaszowa sfera niewierności, flirtowania ze złem, bycia powodem do grzechu innych. Jezus nie potępia. Oddaje swoje życie za wszystkich, także za tę ciemną, judaszową sferę grzechu, która jest we mnie, w każdym z nas.

Emocja: Słabości i grzechy. „Podnieść piętę” to cytat z Psalmu 41,10 i oznacza „podstawić komuś nogę”, doprowadzić go do upadku. Jezus daje Judaszowi swój chleb do spożycia, bo objawia mu swoją absolutną miłość. Wypełnia w ten sposób Pismo. Słabości i grzechy są rzeczywiste i ujawniają działanie szatana, ale krzyż Jezusa i zmartwychwstanie miażdżą głowę tego węża.

Wezwanie: Poproszę o łaskę pokornego uznania swoich słabości i grzechów bez ‘szatańskiej’ rozpaczy i beznadziei. Podziękuję za sakrament pojednania, który pomaga mi powstać z upadku.

Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie czas na zrobienie rachunku sumienia i skorzystania z sakramentu pojednania.

4
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 14, 2025, 11:47:46 pm  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: W Święto św. Macieja, Apostoła, jesteśmy wraz z Jezusem i najbliższymi uczniami w Wieczerniku. To trudny czas dla wspólnoty, ale i moment objawienia najważniejszych prawd. Posłucham słów Jezusa. Przyjrzę się swoim myślom i odczuciom.

Myśl: Uczniowie zebrani wokół Pana nie są przypadkową zbieraniną. Zostali wybrani, by stworzyć wspólnotę przyjaciół, zjednoczoną z Nim w miłości. Nie dla zajmowania się samymi sobą, ale posłanymi i przeznaczonymi do misji przynoszącej owoce braterstwa, miłości i służby. To nie jest chwilowy zryw, ale trwały owoc. Jezus powołuje wspólnotę przyjaciół nie wsobną, lecz misyjną. Ta misja to nie propaganda, teoretyczne nauczanie, ale świadectwo miłości i służby, które przyciąga innych. Tylko taka miłość, która pochyla się nad słabym i potrzebującym jest pociągająca wielu i trwała.

Emocja: Najważniejsze słowa. Słowa wypowiadane w takich chwilach, jak te w Wieczerniku są niczym testament. Zwracają uwagą na to, jak potrzeba nam uważności, by nie zagłuszyć ich pośpiechem, powierzchownością, rozproszeniem. Posłucham tych słów, które Jezus mówi teraz do mnie w duchu.

Wezwanie: Poproszę o łaskę skupienia i uważności na znaki Bożego działania we mnie. Podziękuję za doświadczone w ostatnim czasie dobro.

Jubileusz 2025: W jubileuszowej drodze Pielgrzymów nadziei pozwolę sobie na zatrzymanie się i chwilę uważności na Boże znaki wybrania i powołania.

5
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 13, 2025, 09:15:15 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (J 10,22-30)

Obraz: Scena opisywana przez ewangelistę rozgrywa się w świątyni w Jerozolimie. Jest zima. Oczyma wyobraźni zobaczę Żydów, którzy ‘otaczają’ Pana. Jest to zapowiedź męki, która rozpocznie się niebawem, kiedy przyjdzie ‘właściwy czas’. Zwrócę uwagę na swoje skojarzenia i odczucia. 

Myśl: Uroczystość ‘poświęcenia świątyni’ odwołuje się do rekonsekracji (ponownego poświęcenia) po profanacji i zbezczeszczeniu miejsca świętego. Jezus przebywa w domu Ojca, ‘przechadza się’ w sposób swobodny, mimo zagrożenia. Wie, co może Mu grozić, ale stawia czoła przeciwnościom i konfrontuje się z oskarżycielami. W swojej odpowiedzi koncentruje się na dokonanych dziełach. O Jego mocy i działaniu świadczą czyny, jakich dokonuje i owoce, jakie to przynosi: cuda, uwolnienie od złego ducha, życie i wolność. Słowa i czyny Jezusa są ‘znakami’ działania Ducha. On obdarza światłem, życiem i wolnością.

Emocja: „Nie jesteście z moich owiec”. Przeciwnicy nie idą za Jezusem i nie wierzą Jego słowom. Wiara i niewiara to nie kwestia koncepcji teoretycznej. To praktyka życia na co dzień. To nasza wolność, która decyduje, za czym idziemy. Burzymy się przeciw obrazowi ‘owcy’, ale często idziemy bezwiednie za podszeptami dzisiejszej ‘propagandy’, dzisiejszych ‘władców wyobraźni’.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uważności na dążenia, jakie podsuwa nam nasza wyobraźnia. Podziękuję za światło Ducha Świętego, które pomaga mi rozeznawać.

Jubileusz 2025: Czas Jubileuszu to okazja do ‘rekonsekracji’ mojej wewnętrznej świątyni, odbudowywania tego, co ‘zbezczeszczone’ i zapomniane. Pomyślę o tym, co to jest konkretnie w moim życiu.

 

6
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 12, 2025, 09:42:31 am  »
Komentarz:

Jezus jako Dobry Pasterz:
Jezus podkreśla, że jest prawdziwym pasterzem, który zna swoje owce i one znają Jego głos. To oznacza, że On prowadzi i chroni nas w sposób osobisty i miłosierny.

Jezus jako Brama:
Jezus jest jedyną drogą, przez którą można wejść do owczarni i osiągnąć życie wieczne. Wszyscy, którzy próbują wejść inną drogą, są złodziejami i rozbójnikami.

Złodzieje i rozbójnicy:
Te osoby, które nie są prawdziwymi pasterzami, nie mają na celu dobra owiec, ale ich zniszczenia. Zabijają, kradną i niszczą.

Obfitość życia:
Jezus obiecuje owcom, że jeśli wejdą przez Niego, będą miały obfitość życia. Oznacza to, że On daje nam nie tylko życie fizyczne, ale również życie duchowe i wieczne.

Posłuszeństwo i przywiązanie:
Owce, które przywiązują się do głosu pasterza, słuchają i idą za nim. Podobnie, jeśli słuchamy Jezusa i wierzymy w Niego, możemy doświadczyć Jego miłości i prowadzenia.

Podsumowanie:
Ten fragment ewangelii pokazuje, że Jezus jest nie tylko nauczycielem, ale także naszym Dobrym Pasterzem i Bramą do zbawienia. On prowadzi nas do obfitego życia i chroni przed złem.

7
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 09, 2025, 09:29:10 am  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: Sprzeczka z Żydami ma miejsce w synagodze w Kafarnaum, w Galilei, po rozmnożeniu chleba, jakiego dokonał Jezus. Oczyma wyobraźni zobaczę mnóstwo ludzi, którzy byli pełnymi zdumienia świadkami cudu i Żydów, zwłaszcza uczonych w Piśmie i faryzeuszów, którzy sprzeciwiali się nauczaniu Chrystusa.

Myśl: Na kanwie dokonanego cudu rozmnożenia chleba Jezus zapowiada krzyż, na którym wydaje swoje ciało i wylewa krew. Daje się cały człowiekowi. Ciało Jezusa jest pokarmem na drodze chrześcijanina, jak manna była pokarmem w czasie Exodusu. Co więcej, ten fragment może być odczytany jako prawdziwa homilia eucharystyczna. Ciało i Krew Jezusa to nie metafora, to żywa więź z Nim. Jan w ewangelii nie mówi o ustanowieniu Eucharystii w taki sposób, jak o nim piszą synoptycy. Daje raczej głębsze rozumienie tej tajemnicy, dopełniając treściowo opis zdarzeń.

Emocja: Zgorszenie wcielenia. Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, prawdziwym Słowem i ciałem. Jest Synem Człowieczym a jednocześnie Synem Bożym. Wcielenie burzy nasze schematy i wyobrażenia o Bogu, także te, które konstruujemy sobie dzisiaj.

Wezwanie: Poproszę o łaskę słuchania z otwartym sercem i umysłem nauki Pana. Podziękuję za to, że On Jego Ciało i Krew są moim Pokarmem i Napojem na życie wieczne.

Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie czas na świadome uczestniczenie w Eucharystii.

8
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 08, 2025, 08:17:25 am  »
Kazanie do J 10, 11-16
Dobry Pasterz
Sam Jezus dodaje nam dziś otuchy z kart Ewangelii: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, To właśnie Jezus Dobry Pasterz przez całe wieki historii chrześcijaństwa był mocą dla wielu pasterzy Kościoła; tych w sutannach i tych bez sutann. Krakowski biskup Stanisław, patron dzisiejszego dnia oddał swe życie ginąc w trakcie odprawiania Mszy Świętej, za to, że ośmielił się występować przeciw niemoralnemu życiu Bolesława Śmiałego, zapłacił za to ogromną cenę, ale oddał życie w obronie wartości Bożych, w obronie sprawiedliwości, prawdy i uczciwości chrześcijańskiej. Wpatrzeni w przykład św. Stanisława ważne jest byśmy uświadomili sobie, że źródłem sprawiedliwości, prawości i prawdy jest sam Bóg. Trudno mówić o sprawiedliwości i prawości tam, gdzie nie ma miejsca dla Boga i Jego przykazań, gdzie słowo Bóg jest eliminowane z życia. Czy to osobistego czy rodzinnego czy w jakiejkolwiek społeczności. Trudno więc mówić o sprawiedliwości i prawdzie gdy w duszach Polaków niszczy się dziś te wartości chrześcijańskie, które od kolebki wszczepiali nam rodzice, wartości, które zdawały wielokrotnie egzamin w tysiącletnich dziejach naszej historii. Ale my wszyscy jesteśmy Dziećmi Bożymi! Jezus - jest naszym pasterzem. On oddał za nas swoje życie I Nie ma w żadnym innym zbawienia! Amen. Amdg

9
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 07, 2025, 12:37:40 pm  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: Jezus dokonał wielkiego znaku rozmnożenia chleba dla rzeszy ludzi, ale Jego działanie jest opacznie rozumiane. Usuwa się, tłumaczy uczniom to, co jest istotne. Przyjrzę się tej sytuacji. Posłucham słów Pana. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: Jezus nakarmił rzeszę ludzi na pustkowiu, ale wielu chciało sprowadzić Go do roli ziemskiego przywódcy, chcieli obwołać Go królem. Dlatego Pan wytyka im, że widzieli, ale nie wierzą. Objawia przy okazji niesłychaną prawdę, że wolą Boga jest zbawić wszystkich, nikogo nie stracić, ale każdego wskrzesić w dniu ostatecznym. To prawda o Eucharystii, chlebie życia, który jest dla wszystkich. Prawda o powszechnej woli zbawczej przypomina nam o tym, że to jest pragnienie i działanie samego Boga. Bóg nie czyni tego na siłę, ale też człowiek, a nawet Kościół nie powinien stawać na przeszkodzie realizowania się tego pragnienia i dążenia Boga.

Emocja: Skandal miłosierdzia. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi, że sąd ostateczny i wydany przez Boga wyrok to krzyż Jezusa i zmartwychwstanie. Miłosierdzie Boga ukazuje się w przebaczeniu i zgładzeniu grzechów. To nie słabość Najwyższego, ale Jego wszechmoc i miłość.

Wezwanie: Poproszę o łaskę doceniania daru Eucharystii, którym mogę się karmić. Podziękuję za dostępność sakramentu pojednania.

Jubileusz 2025: Jubileuszowa Pielgrzymka Nadziei to przede wszystkim odkrywanie powszechnej woli zbawczej Boga. To jest źródło naszej nadziei. Przez chwilę zatrzymam się nad tą prawdą.

10
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 06, 2025, 09:10:25 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (J 14,6-14) 

Obraz: Jesteśmy wraz z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. To ostatnie chwile ziemskiego życia Pana, spędzone z najbliższymi. Wczuję się w atmosferę tej chwili, przyjrzę się uczestnikom Ostatniej Wieczerzy, ich przeżyciom, pragnieniom i obawom. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: W święto apostołów Filipa i Jakuba fragment Ewangelii ukazuje nam obraz Jezusa jako drogi i prawdy, i życia. Apostołowie mają wielkie pragnienia, choć są ‘zatrwożeni’ i zmieszani. My podobnie. Chcemy, żeby Bóg ‘pokazał nam drogę’, albo Ojciec ‘swoje oblicze’, ale jesteśmy zbyt spięci i zalęknieni, aby dostrzec to, co najważniejsze, obecność Boga pośród nas: „tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?”. Jezus jest pośród nas w obliczu braci i sióstr potrzebujących. Nie rozpoznajemy Go, bo zbyt nas zajmują nasze lęki i obawy.

Emocja: Prosić w imię Jezusa, On to spełni. To nie jest magia ani rodzaj zaklęcia. Wielu świętych świadczy o mocy imienia Jezus. Pan działa na korzyść człowieka. Zawsze, także teraz. Nie opuszcza swoich uczniów w potrzebie. Współdziała z nami dla naszego dobra.

Wezwanie: Poproszę o silną wiarę w słowa obietnicy Pana. Podziękuję za przykłady mocnej i niezachwianej wiary w obecność i moc Pana.

Jubileusz 2025: Jezus droga, prawda i życie jest szczególną ikoną jubileuszowej Pielgrzymki Nadziei. Nawiedzę jakieś jubileuszowe miejsce.

11
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 05, 2025, 09:26:51 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (Poniedziałek, 5 maja 2025 r.)

Obraz: Jesteśmy wraz z uczniami Jezusa i tłumem ludzi nad Jeziorem Galilejskim po wielkim cudzie rozmnożenia chleba. Zadziwieni ludzie "szukają Pana". Przyjrzę się ich poszukiwaniom, motywacjom. Jakie odczucia budzi we mnie ta sytuacja?

Myśl: Jezus zadaje tłumom bardzo ważne, choć trochę kłopotliwe pytanie. Dlaczego Mnie szukacie? Co was motywuje i popycha do przychodzenia do Mnie? Motywacje "szukania Pana" mogą być bardzo różne. To pytanie jest ważne także dla każdego z nas: co jest główną motywacją mojej religijności, mojego bycia we wspólnocie Kościoła, mojej modlitwy, działalności dobroczynnej? Jest to zachęta do stanięcia w prawdzie, do oczyszczenia religijności z wszelkich przejawów interesowności, korzyści osobistej, także w znaczeniu duchowym, a skoncentrowanie się na osobowej więzi z Panem.

Emocja: Uwierzyć w "Posłanego". Nasza religijność jest pełna przyzwyczajeń, wyobrażeń, naleciałości kulturowych i regionalnych, które nie mogą być traktowane, jako "depozyt wiary". Prawdziwym dziełem Boga jest oczyszczanie naszej wiary, byśmy otwarli się na Boże prowadzenie, a nie "kanonizowali" własnych wyobrażeń.

Wezwanie: Poproszę o otwarty umysł i wyobraźnię, aby dać się poprowadzić Bogu. Podziękuję za wszelkie sposoby "oczyszczania", jakie Bóg stosuje wobec nas na co dzień.

Jubileusz 2025: W "pielgrzymce nadziei" zaplanuję sobie czas na przygotowanie i spowiedź, która jest szczególnym narzędziem, sakramentem "oczyszczenia" i pojednania.

12
Droga / Odp: Droga
« dnia: Kwiecień 30, 2025, 08:55:18 am  »
Komentarz do Ewangelii (Środa, 30 kwietnia 2025 r.)

Obraz: Nikodem, dostojnik żydowski, przychodzi "do Jezusa" nocą. Nie dlatego, że jest zalękniony i chce się ukryć. On szuka zrozumienia. Jest "nocą - wątpiącym", która pragnie zmienić się w "dzień - znaleźć prawdę". Posłucham tej rozmowy. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.

Myśl: Nikodem to bardzo ciekawa postać. Był gorliwym faryzeuszem, prawdopodobnie członkiem Sanhedrynu, czyli centralnego organu rządów w Izraelu. Kochał Prawo, bo było ono dla niego wyrazem woli Boga i chciał je wiernie zachowywać. Pojawia się na początku Ewangelii św. Jana "u Jezusa", później broni Go przed pochopnymi oskarżeniami, a po śmierci Pana składa Jego ciało w grobie. Jemu to, w czasie tej nocnej rozmowy, Jezus zapowiada po raz pierwszy swoje "wywyższenie", śmierć na krzyżu, która jest znakiem "umiłowania świata" przez Boga. Nikodem, podobnie jak Izrael i wszyscy uczniowie Pana muszą dokonać weryfikacji swoich oczekiwań i wyobrażeń Mesjasza z Synem Człowieczym "wywyższonym".

Emocja: Najważniejsza prawda. Po co przyszedł Pan Jezus? Wyobrażenia na ten temat są bardzo różne. Jezus wyjaśnia to prosto. Syn Człowieczy przyszedł, aby zbawić, a nie potępić. Jeśli nasze wizje są inne - potępienie, kara za grzechy - znaczy, że są podszeptem złego ducha. Jezus przychodzi, aby dać życie wieczne.

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia prawdy o Synu Człowieczym "wywyższonym" dla mojego zbawienia. Podziękuję za przejawy miłości Boga do każdego człowieka i do mnie też.

Jubileusz 2025: Czas Roku Świętego to czas przychodzenia i bycia "u Jezusa". Zaplanuję sobie jakiś moment na bycie z Nim.

13
Droga / Odp: Droga
« dnia: Kwiecień 29, 2025, 09:05:43 am  »
Ewangelia św. Mateusza
Ad maiorem Dei gloriam (Na większą chwałę Bożą)
Kazanie do Mt 11,28-30
Wezwanie
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Na początku Ewangelii św. Mateusza Pan Jezus powiedział, że przyszedł do tych, którzy się źle mają, że jest lekarzem dla chorych dusz. On przychodzi z pomocą tym, którzy jej prawdziwie potrzebują. W istocie wszyscy jej potrzebujemy, ale wielu z nas stara się samodzielnie zaradzić własnym problemom duchowym. Świadomość, że sami musimy wszystko zrobić, staje się ciężarem nie do udźwignięcia. Często cały wysiłek idzie na udowadnianie sobie i innym, że sobie radzimy, że jesteśmy mocni. Wysoko postawiony ideał każe nam sobie radzić. Taką postawę odnajdujemy u faryzeuszów. Okazuje się jednak, że prowadzi ona zazwyczaj do zagłuszenia serca, do pychy, do samouwielbienia, szczególnie gdy, jak sądzimy, nam się udaje. Niestety często dopiero klęska i poczucie bezsilności pozwalają prawdziwie się otworzyć. Czasem trzeba ucisku, by człowiek się obudził z samozadowolenia i zrozumiał, że sam nic nie potrafi, że potrzebuje pomocy. Uświadomienie sobie tego staje się punktem wyjścia do prawdziwego kontaktu z Bogiem. Uczmy się więc od cichego i pokornego Jezusa, a znajdziemy ukojenie dla dusz naszych. Amen. AMDG.

14
Droga / Odp: Droga
« dnia: Kwiecień 28, 2025, 09:14:54 am  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: Ze względu na liturgiczne obchody Oktawy Wielkanocy, dopiero dzisiaj celebrujemy w Polsce uroczystość św. Wojciecha, męczennika. Fragment ewangelii przenosi nas do Jerozolimy, na kilka dni przed męką Jezusa, obumarłego ziarna. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i odczuciom.

Myśl: Słowa dzisiejszego fragmentu ewangelii są odpowiedzią Jezusa na pragnienie Greków, którzy przybyli do Jerozolimy na święto, a widząc, co się dzieje, „chcieli ujrzeć Jezusa”. Poprosili o pośrednictwo apostoła Filipa, który zwrócił się do Andrzeja i razem przekazali tę prośbę Jezusowi. Słowa odpowiedzi Pana są streszczeniem sensu Jego życia. Zapowiadają krzyż, na którym Jezus króluje i zbawia wszystkich. Jest to Jego ‘wywyższenie’, godzina obumierającego ziarna, które pozornie traci życie, ale przynosi plon obfity. Z Jego zwycięstwem jednoczy się każdy z uczniów, który Go naśladuje, idąc tą samą drogą ‘dawania życia’.

Emocja: Bezpłodne życie. Ziarno skoncentrowane na ‘zachowaniu siebie’ pozostałoby samo. Egoizm nie daje życia, nie dzieli się życiem. Ziarno skoncentrowane na zachowaniu siebie nie przekazuje życia, a zarazem samo staje się martwe.

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że tylko życie dawane przynosi owoc i pomnaża się. Podziękuję za tych, którzy mobilizują mnie do hojnego ofiarowania siebie.

Jubileusz 2025: W duchu inspiracji dobrem przybliżę sobie sylwetkę św. Wojciecha, patrona Polski.

15
Droga / Odp: Droga
« dnia: Kwiecień 25, 2025, 09:12:36 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (Piątek, 25 kwietnia 2025 r.)

Obraz: Jesteśmy wraz z siedmioma uczniami w Galilei, nad Jeziorem Tyberiadzkim, które było "świadkiem" nauczania Pana i wielu cudów, jakie tam się dokonały. Przyjrzę się uczniom, temu, co robią. Posłucham ich rozmowy i zobaczę reakcję na cudowny połów i rozpoznanie Pana.

Myśl: Rozdział 21. Ewangelii św. Jana to nie tyle zakończenie historii Jezusa z Nazaretu, co raczej otwarcie nowej perspektywy, eklezjalnej. Odtąd apostołowie, nowa wspólnota Kościoła, rozpoczyna swoją misję "łowienia ludzi" dla Chrystusa. Ta wspólnota choć poraniona, napotykająca na trudności i przeciwności, o świcie przełamującym ciemność swoim nowym światłem, przypominającym poranek zmartwychwstania, wyrusza na wielki połów. To wspólnota Kościoła po Wniebowstąpieniu Pana, która kontynuuje Jego dzieło i świadczy o Nim wobec całego świata.

Emocja: "To jest Pan!" Uczniowie nie rozpoznają Pana od razu. Tkwią jeszcze zamknięci w swoich frustracjach i niepowodzeniach. Dopiero "umiłowany uczeń" rozpoznaje Jezusa i mówi Piotrowi o Jego obecności. "Tylko miłość widzi i komunikuje", potrafi właściwie odczytać i zrozumieć rzeczywistość.

Wezwanie: Poproszę o łaskę poznania miłości Pana do mnie. Podziękuję za Jego ciągłe wzywanie mnie do współpracy w dziele ewangelizacji.

Jubileusz 2025: Hasło Roku Świętego "Pielgrzymi nadziei" przypomina o odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła. Co jest moją odpowiedzialnością, jaką czuję teraz w sercu w tym względzie?

Strony: [1] 2 3 ... 145