Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pawel

Strony: 1 [2] 3 4 ... 146
16
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 28, 2025, 08:52:46 am  »
Paweł Kosiński SJ
Obraz: Towarzyszymy Jezusowi i uczniom w Ostatniej Wieczerzy. To szczególny czas przygotowania do wydarzeń paschalnych. Jezus zapowiada też przyjście Ducha Świętego. Posłucham tych słów. Przyjrzę się reakcji uczniów i swoim przeżyciom.

Myśl: W tym krótkim fragmencie Ewangelii Jezus zapowiada przyjście Ducha Pocieszyciela i Jego działanie wobec uczniów. On przychodzi, doprowadza do całej prawdy, co oznacza, że pomoże nam przyjąć i lepiej przeżywać tę prawdę, którą przyniósł nam Jezus. Duch Prawdy oznajmia rzeczy przyszłe. Słowo tu użyte oznacza „powtarzać, ponownie oznajmiać, interpretować”. Rzeczywistość poznawania jest dynamiczna. Duch Święty pomaga nam rozumieć i lepiej przeżywać konkretne sytuacje. Rzeczy przyszłe to nie przepowiednie i horoskopy. To pomoc w zrozumieniu misterium Syna w historii.

Emocja: Duch doprowadza do prawdy. Nie dlatego, żeby działalność Jezusa i Jego słowa były jakąś półprawdą. Duch Święty pomaga nam tę historię zrozumieć. Stanie się ona dla nas coraz bardziej przejrzysta i dynamiczna. Mamy wzrastać w rozumieniu i miłości.

Wezwanie: Poproszę o dar Ducha Pocieszyciela, bym rozumiał zwycięstwo krzyża i był zdolny do dawania świadectwa. Podziękuję za sakrament bierzmowania, który jest wylaniem Ducha.

Jubileusz 2025: Droga pielgrzymów nadziei jest coraz większym otwieraniem się na Ducha Pocieszyciela, światło i moc, ducha prawdy i zrozumienia.

17
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 27, 2025, 08:56:54 am  »
Komentarz do Ewangelii (J 16,5-11)

Obraz: Jezus kontynuuje ostatnie pouczenia. Kieruje je do uczniów po Ostatniej Wieczerzy. Mówi o Pocieszycielu, Duchu Świętym, Jego przyjściu i swoim odejściu. Posłucham tych słów. Przyjrzę się własnym myślom i wyobrażeniom. Spróbuję nazwać swoje odczucia.

Myśl: Sytuacja uczniów jest bardzo trudna. Czują się zagubieni. Przyszłość jest niewiadomą, która ich przeraża. Zapowiedź krzyża, prześladowań wywołuje w nich lęk. Cierpienie, odrzucenie nie kojarzy im się z miłością. Są oszołomieni i to odczucie będzie towarzyszyło Kościołowi zawsze. Krzyż po ludzku zdaje się być pogrzebaniem wszelkich nadziei. Uczniowie nie dopuszczają do siebie zapowiedzi Jezusa, że ‘pożyteczne jest dla nas Jego odejście’, że przyjście Ducha Pocieszyciela otworzy nasze oczy na misterium zbawienia, pozwoli zrozumieć grzech, sprawiedliwość i sąd. Z trudem przebija się przez naszą niewiarę prawda, że krzyż jest objawieniem miłości Boga.

Emocja: Smutek napełniający serca. Uczniowie są zasmuceni słowami, które słyszą od Jezusa, że ‘idzie do Ojca’. Czują się opuszczeni. Jezus nie mówi, że ‘umiera’. Jego ‘odejście’ jest jednak pożyteczne. Pozwala zrozumieć obumarcie ziarna pszenicy, płacz Marii Magdaleny przy pustym grobie, że nie ma Pana, choć On stoi przed jej oczyma. Trzeba przeżyć ten smutek, by zobaczyć Go żyjącego.

Wezwanie: Poproszę o dar otwartych i wrażliwych oczu, by zobaczyć Żyjącego. Podziękuję za znaki życia i zmartwychwstania, których doświadczam.

Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia, chwilę uważności, aby dostrzec znaki żyjącego i zmartwychwstałego Pana pośród moich ‘grobów’.

18
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 26, 2025, 08:24:21 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (poniedziałek, 26.05.2025)

Obraz: Uczniowie wraz z Jezusem przebywają w Wieczerniku. Trwa Ostatnia Wieczerza. Jezus mówi o Duchu Świętym Pocieszycielu i o trudnych czasach, prześladowaniach, jakich doświadczą uczniowie. Posłucham tych słów. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: Jezus przygotowuje swoich uczniów na trudny czas, na prześladowania, na najgorsze. Przygotowuje ich na krzyż. Kiedy Go zobaczą ‘wywyższonego’, zaprą się Go i pouciekają. Ze strachu potraktują Go jako ‘przegranego’. Pogubią się, rozczarują sobą. Doświadczą swojej niemocy i niewiary. Ale to jest doświadczenie konieczne, by zrozumieć krzyż jako „chwałę Boga i zbawienie człowieka”. W historii świeckiej, którą zazwyczaj piszą zwycięzcy, mamy swego rodzaju ‘usprawiedliwianie przestępstwa’. Bóg natomiast przyznaje rację ofiarom przemocy. Historia nie jest ostatecznie tryumfem zła. Bóg podtrzymuje biednych i uciśnionych.

Emocja: Testament Jezusa. Poznać i przyjąć miłość Ojca i Syna. Nieuznawanie Ojca jest równoznaczna z nieuznawaniem siebie za syna a innych za braci. Jezus mówi to swoim uczniom, aby przypomnieli to sobie w chwili najcięższej próby. Wtedy do nich dotrze, że to nie jest gra przypadków, ale samo misterium zbawienia.

Wezwanie: Poproszę o łaskę niegorszenia się złem i nienawiścią świata. Podziękuję za wsparcie, jakie mam we wspólnocie wiary, w rodzinie, wśród bliskich.

Jubileusz 2025: W chwili refleksji przyjrzę się temu, co daje mi pokój wewnętrzny i nadzieję na przyszłość.

19
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 23, 2025, 08:31:44 am  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: Trwamy w szczególnym momencie Ostatniej Wieczerzy. Po zachęcie do bycia wszczepionym w winny krzew, Jezus mówi o ‘Jego przykazaniu’ i byciu Jego przyjaciółmi. Posłucham tych słów. Przyjrzę się obrazom i swoim skojarzeniom. Zwrócę uwagę na odczucia.

Myśl: Zachowywanie przykazań Pana jest szczególnym znakiem bliskości z Nim, bycia wszczepionym. Zachowywanie przykazań jest znakiem ‘miłości braterskiej’. Właśnie miłość sprawia, że „trwamy w Jezusie i przynosimy ten sam owoc, na uwielbienie Boga i naszą radość”. Nie my jesteśmy źródłem tej miłości, lecz wypływa ona z Jezusowej ofiary na krzyżu. To On nas wybiera i posyła. To On nas ‘przeznacza’ do pójścia i przynoszenia owocu. Misja nie jest prozelityzmem ani propagandą. To świadectwo, promieniowanie miłości, która przyciąga wszystkich do siebie i do Boga.

Emocja: ‘Wzajemna miłość’. Jezus przykazuje tę ‘miłość wzajemną’ w szczególnym czasie i miejscu. To miłość braci, która ma swoje źródło w miłości Ojca i Syna. Bóg jest miłością i uzdalnia nas do dzielenia się tą miłością ze wszystkimi.

Wezwanie: Poproszę o łaskę miłowania braci Jego miłością. Podziękuję Mu za niedościgły przykład bezinteresownej miłości bratniej.

Jubileusz 2025: „Pielgrzymi nadziei” to hasło tego Roku Świętego. To zachęta do bezinteresownej miłości bratniej, która ma swoje źródło w Bogu. Przyjrzę się jej realizacji w mojej codzienności.

20
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 22, 2025, 10:34:09 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (Czwartek, 22 maja 2025 r.)

Obraz: Jesteśmy w dalszym ciągu wraz z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. Trwa wyjaśnianie i rozwinięcie przypowieści o winnym krzewie. Posłucham tych słów. Zwrócę uwagę na swoje skojarzenia i odczucia. Przyjrzę się obrazom, jakie rodzą się przed moimi oczyma.

Myśl: Przybliżając i wyjaśniając uczniom zachętę do bycia wszczepionym w winny krzew Jezus mobilizuje ich do trwania w Jego miłości. Znakiem tego ma być zachowanie przykazań. Naśladowanie Jezusa to nie emocjonalne porywy, nie deklaracje. Musimy życiem potwierdzić, że słowa przemieniają nasz sposób myślenia i działania. Świadectwo jest tu słowem kluczem. Wiara nie jest w stanie funkcjonować i rozwijać się bez niego. Poznajemy ją – przez czyn i prawdę.

Emocja: Słuchać z obolałym sercem. Dla uczniów i Jezusa był to czas trudny. Doświadczyli podziałów, zdrady, rozproszenia. To całkiem przeciwne trwaniu w winnym krzewie. A jednocześnie to jest droga konieczna, by nie polegać na własnych siłach, ale być zbawionym przez Pana.

Wezwanie: Poproszę o łaskę trwania w winnym krzewie bez względu na trudności i opory. Podziękuję za wsparcie wspólnoty Kościoła.

Jubileusz 2025: Odnowię swoje postanowienia jubileuszowe. Co mi z nich się udało, a co rzeczywistość zweryfikowała negatywnie?

21
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 21, 2025, 11:36:13 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (środa, 21.05.2025)

Obraz: Pomimo że poprzedni fragment skończył się wezwaniem do wyjścia z Wieczernika, autor ewangelii w tych rozdziałach ponownie wprowadza tematy poruszone wcześniej. Posłucham przypowieści o winnym krzewie, która jest zachętą do ‘bycia wszczepionym, trwania w Jezusie’. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: Ewangelista nie robi ‘powtórki’ tego, co wcześniej było powiedziane. Wraca jednak do kontemplowania prawdy nie raz, ale wielokrotnie. Chodzi o ubogacenie doznań, o przeżywanie ich z nowym smakiem. Z dzisiejszym pośpiechem, szybkością przekazu, ciągłym zaskakiwaniem odbiorcy, może się wydawać, że to jest mało interesujące. Ale doświadczenie św. Ignacego uczy nas, że ‘powtórki’ to nie duplikowanie treści, ale pójście w głąb, smakowanie, odkrywanie nowych pokładów bogactwa. W tym duchu zatrzymam się nad tymi obrazami, pogłębiając, rozwijając, wydobywając nowe skojarzenia i znaczenie.

Emocja: „Wytrwajcie we Mnie”. Jest to żarliwa prośba Jezusa, byśmy byli żywymi latoroślami winnego krzewy, którym On jest. Nie przynosimy owocu sami z siebie. Tylko wtedy, kiedy trwamy w Nim. To nie jest efekt naszego starania i woluntaryzmu, ale pozwolenia, aby On sam to przeprowadził.

Wezwanie: Poproszę o łaskę wierności, zachowywanie Słowa Pana i Jego przykazań. Podziękuję za czas wierności i stałości w wierze.

Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie jakiś jubileuszowy gest miłosierdzia i to, jak go przeprowadzę.

22
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 20, 2025, 09:26:01 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (J 14,27-31a)

Obraz: Uczniowie wraz z Jezusem przebywają w Wieczerniku. Trwa Ostatnia Wieczerza. Jezus wygłasza ostatnie pouczenia tylko do uczniów. Zgromadził wokół siebie najbliższych, którym przekazuje ostateczne przesłanie. Posłucham tych słów. One są skierowane dzisiaj do mnie. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: Cała mowa Jezusa z tej części Ostatniej Wieczerzy mówi o tym, co jest owocem miłości Jezusa. Jest nią komunia z Nim, która prowadzi do jedności z Ojcem i życie ich miłością. My tę mowę czytamy we fragmentach. Dzisiejszy mówi o tym, że Jezus nie opuszcza nas. Jego przejście nie jest porzuceniem, ale dopełnieniem. Zostajemy napełnieni pokojem i radością, które są owocem Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna. Jezus zapowiada to, abyśmy uwierzyli, że Jego odejście nie jest śmiercią-unicestwieniem, ale przejściem, owocem miłości, która zwycięża zło. Zapowiedź śmierci nie jest straszeniem, ale uspokojeniem.

Emocja: „Pokój zostawiam... daję wam”. Pokój Jezusa jest inny niż na świecie. To nie przerwa między wojnami. Nie jest to także pokój stoicki, niewzruszony. Pokój Pana wypływa z miłości mocniejszej od śmierci, z doświadczenia zmartwychwstania, kiedy żyjący Pan ukazuje ‘ręce i bok’.

Wezwanie: Poproszę o łaskę miłowania Pana i zachowywania Jego słów. Podziękuję za doświadczenia ‘powrotu do życia’ po trudnych przeżyciach.

Jubileusz 2025: W chwili refleksji przyjrzę się przeżyciom ‘pocieszenia’, jakie daje mi świat i jakich doświadczam w duchu wiary.

23
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 19, 2025, 10:01:51 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (Poniedziałek, 19 maja 2025 r.)

Obraz: Jesteśmy ciągle w Wieczerniku podczas długiego, janowego opisu Ostatniej Wieczerzy. Jezus kieruje do uczniów ostatnie pouczenia. Posłucham tego, co zapowiada. Zwrócę uwagę na swoje odczucia, pragnienia i obawy. Jezus także mnie chce w tej chwili pouczyć.

Myśl: W tej ostatniej uroczystej mowie w Wieczerniku Jezus poucza swoich uczniów o tym, co najważniejsze. Przypomina swoje przykazania i zachęca do zachowania ich. Tylko ten w praktyce miłuje Jezusa, kto zachowuje Jego naukę. To jest konkretny znak miłości ucznia do Nauczyciela. Tylko ten uczeń, który słucha swego Pana jest "umiłowany" przez Ojca. Ten, kto słyszy nauczanie, widzi znaki, ale nie idzie za tym, nie wypełnia Jego nauki, nie doświadczy działania Ducha i Jego pocieszenia. To nie kara ani groźba. Musimy zachować czujność i być uważnymi. Wiara jest rzeczywistością dynamiczną w życiu. Wymaga zaangażowania i wierności.

Emocja: Dynamika wiary. Ojciec posyła Syna. Jezus przebywa wśród nas, Duch Święty jest posłany przez Ojca i Syna, aby nas "wszystkiego nauczyć". Wiara jest rzeczywistością dynamiczną, wymagającą i absorbującą. Każdy z nas powinien się poddać Bożemu prowadzeniu i Bożej "pedagogice".

Wezwanie: Poproszę o łaskę wrażliwości i uważności, abym słuchał, usłyszał i miał odwagę poddać się Bożemu prowadzeniu. Podziękuję za światło i mądrość Ducha Świętego, które pozwalają mi żyć Bożym życiem.

Jubileusz 2025: Przyjrzę się swojej drodze jubileuszowej, aby zobaczyć, co jest dobre, co mi pomagało i to, co pozostawia wiele do życzenia, co powinienem zmienić.

24
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 16, 2025, 09:32:35 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (Piątek, 16 maja 2025 r.)

Obraz: Św. Andrzej Bobola SJ oddał życie za wiarę i jedność chrześcijan. W liturgii czytamy fragment Ewangelii św. Jana. Jesteśmy wraz z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. To są ostatnie chwile przed męką i śmiercią Pana. Posłucham słów Jego modlitwy i zwrócę uwagę na swoje odczucia.

Myśl: Tekst Ewangelii stanowi fragment żarliwej modlitwy Jezusa o jedność Jego uczniów. Ma ona być więzią na wzór jedności Chrystusa z Ojcem. Pan modli się nie tylko za apostołów obecnych przy Nim, ale i za "wszystkich", także za nas, współczesnych czytelników Ewangelii. Wobec tej modlitwy podziały chrześcijan, wojny religijne i prześladowania powinny być szczególnym "oskarżeniem" i wyrzutem sumienia dla uczniów Chrystusa. Jezus chce, abyśmy byli z Nim i przy Nim. Mamy być Jego znakiem, w nas świat winien "zobaczyć" Chrystusa i Jego Ojca.

Emocja: Jedność, którą rozpoznaje świat. Modlitwa arcykapłańska Jezusa obejmuje wszystkie pokolenia: "aby stanowili jedno". Źródłem tej jedności jest więź Jezusa z Ojcem. Jedność wśród ludzi nie przyjdzie inaczej niż przez krzyż i zmartwychwstanie Chrystusa. To nie jest efekt ludzkich zabiegów i kalkulacji. To owoc miłości i służby.

Wezwanie: Poproszę o doświadczenie coraz pełniejszej komunii i wspólnoty z braćmi. Podziękuję za doświadczenie Bożego prowadzenia w budowaniu wspólnoty ludzkiej.

Jubileusz 2025: Pielgrzymka nadziei Roku Jubileuszowego zdaje się być tak samo odległa jak perspektywa jedności chrześcijan. Nawiedzę jakieś miejsce jubileuszowe w tej intencji.

25
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 15, 2025, 08:28:17 am  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: Jesteśmy wraz z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. Jezus obmył nogi swoim uczniom i tłumaczy im sens tego, co uczynił. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się swoim skojarzeniom i myślom. Zwrócę uwagę na odczucia, jakich teraz doświadczam.

Myśl: Jesteśmy sługami Pana i Jego wysłannikami do świata. Wśród apostołów, słuchających tych słów jest jeszcze Judasz. Pozostali uczniowie nie rozumieją tej sytuacji, ale Jezus wypełnia Pismo i troszczy się o zagubionych braci. W każdym z nas jest taka judaszowa sfera niewierności, flirtowania ze złem, bycia powodem do grzechu innych. Jezus nie potępia. Oddaje swoje życie za wszystkich, także za tę ciemną, judaszową sferę grzechu, która jest we mnie, w każdym z nas.

Emocja: Słabości i grzechy. „Podnieść piętę” to cytat z Psalmu 41,10 i oznacza „podstawić komuś nogę”, doprowadzić go do upadku. Jezus daje Judaszowi swój chleb do spożycia, bo objawia mu swoją absolutną miłość. Wypełnia w ten sposób Pismo. Słabości i grzechy są rzeczywiste i ujawniają działanie szatana, ale krzyż Jezusa i zmartwychwstanie miażdżą głowę tego węża.

Wezwanie: Poproszę o łaskę pokornego uznania swoich słabości i grzechów bez ‘szatańskiej’ rozpaczy i beznadziei. Podziękuję za sakrament pojednania, który pomaga mi powstać z upadku.

Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie czas na zrobienie rachunku sumienia i skorzystania z sakramentu pojednania.

26
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 14, 2025, 11:47:46 pm  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: W Święto św. Macieja, Apostoła, jesteśmy wraz z Jezusem i najbliższymi uczniami w Wieczerniku. To trudny czas dla wspólnoty, ale i moment objawienia najważniejszych prawd. Posłucham słów Jezusa. Przyjrzę się swoim myślom i odczuciom.

Myśl: Uczniowie zebrani wokół Pana nie są przypadkową zbieraniną. Zostali wybrani, by stworzyć wspólnotę przyjaciół, zjednoczoną z Nim w miłości. Nie dla zajmowania się samymi sobą, ale posłanymi i przeznaczonymi do misji przynoszącej owoce braterstwa, miłości i służby. To nie jest chwilowy zryw, ale trwały owoc. Jezus powołuje wspólnotę przyjaciół nie wsobną, lecz misyjną. Ta misja to nie propaganda, teoretyczne nauczanie, ale świadectwo miłości i służby, które przyciąga innych. Tylko taka miłość, która pochyla się nad słabym i potrzebującym jest pociągająca wielu i trwała.

Emocja: Najważniejsze słowa. Słowa wypowiadane w takich chwilach, jak te w Wieczerniku są niczym testament. Zwracają uwagą na to, jak potrzeba nam uważności, by nie zagłuszyć ich pośpiechem, powierzchownością, rozproszeniem. Posłucham tych słów, które Jezus mówi teraz do mnie w duchu.

Wezwanie: Poproszę o łaskę skupienia i uważności na znaki Bożego działania we mnie. Podziękuję za doświadczone w ostatnim czasie dobro.

Jubileusz 2025: W jubileuszowej drodze Pielgrzymów nadziei pozwolę sobie na zatrzymanie się i chwilę uważności na Boże znaki wybrania i powołania.

27
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 13, 2025, 09:15:15 am  »
Paweł Kosiński SJ

Komentarz do Ewangelii (J 10,22-30)

Obraz: Scena opisywana przez ewangelistę rozgrywa się w świątyni w Jerozolimie. Jest zima. Oczyma wyobraźni zobaczę Żydów, którzy ‘otaczają’ Pana. Jest to zapowiedź męki, która rozpocznie się niebawem, kiedy przyjdzie ‘właściwy czas’. Zwrócę uwagę na swoje skojarzenia i odczucia. 

Myśl: Uroczystość ‘poświęcenia świątyni’ odwołuje się do rekonsekracji (ponownego poświęcenia) po profanacji i zbezczeszczeniu miejsca świętego. Jezus przebywa w domu Ojca, ‘przechadza się’ w sposób swobodny, mimo zagrożenia. Wie, co może Mu grozić, ale stawia czoła przeciwnościom i konfrontuje się z oskarżycielami. W swojej odpowiedzi koncentruje się na dokonanych dziełach. O Jego mocy i działaniu świadczą czyny, jakich dokonuje i owoce, jakie to przynosi: cuda, uwolnienie od złego ducha, życie i wolność. Słowa i czyny Jezusa są ‘znakami’ działania Ducha. On obdarza światłem, życiem i wolnością.

Emocja: „Nie jesteście z moich owiec”. Przeciwnicy nie idą za Jezusem i nie wierzą Jego słowom. Wiara i niewiara to nie kwestia koncepcji teoretycznej. To praktyka życia na co dzień. To nasza wolność, która decyduje, za czym idziemy. Burzymy się przeciw obrazowi ‘owcy’, ale często idziemy bezwiednie za podszeptami dzisiejszej ‘propagandy’, dzisiejszych ‘władców wyobraźni’.

Wezwanie: Poproszę o łaskę uważności na dążenia, jakie podsuwa nam nasza wyobraźnia. Podziękuję za światło Ducha Świętego, które pomaga mi rozeznawać.

Jubileusz 2025: Czas Jubileuszu to okazja do ‘rekonsekracji’ mojej wewnętrznej świątyni, odbudowywania tego, co ‘zbezczeszczone’ i zapomniane. Pomyślę o tym, co to jest konkretnie w moim życiu.

 

28
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 12, 2025, 09:42:31 am  »
Komentarz:

Jezus jako Dobry Pasterz:
Jezus podkreśla, że jest prawdziwym pasterzem, który zna swoje owce i one znają Jego głos. To oznacza, że On prowadzi i chroni nas w sposób osobisty i miłosierny.

Jezus jako Brama:
Jezus jest jedyną drogą, przez którą można wejść do owczarni i osiągnąć życie wieczne. Wszyscy, którzy próbują wejść inną drogą, są złodziejami i rozbójnikami.

Złodzieje i rozbójnicy:
Te osoby, które nie są prawdziwymi pasterzami, nie mają na celu dobra owiec, ale ich zniszczenia. Zabijają, kradną i niszczą.

Obfitość życia:
Jezus obiecuje owcom, że jeśli wejdą przez Niego, będą miały obfitość życia. Oznacza to, że On daje nam nie tylko życie fizyczne, ale również życie duchowe i wieczne.

Posłuszeństwo i przywiązanie:
Owce, które przywiązują się do głosu pasterza, słuchają i idą za nim. Podobnie, jeśli słuchamy Jezusa i wierzymy w Niego, możemy doświadczyć Jego miłości i prowadzenia.

Podsumowanie:
Ten fragment ewangelii pokazuje, że Jezus jest nie tylko nauczycielem, ale także naszym Dobrym Pasterzem i Bramą do zbawienia. On prowadzi nas do obfitego życia i chroni przed złem.

29
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 09, 2025, 09:29:10 am  »
Paweł Kosiński SJ

Obraz: Sprzeczka z Żydami ma miejsce w synagodze w Kafarnaum, w Galilei, po rozmnożeniu chleba, jakiego dokonał Jezus. Oczyma wyobraźni zobaczę mnóstwo ludzi, którzy byli pełnymi zdumienia świadkami cudu i Żydów, zwłaszcza uczonych w Piśmie i faryzeuszów, którzy sprzeciwiali się nauczaniu Chrystusa.

Myśl: Na kanwie dokonanego cudu rozmnożenia chleba Jezus zapowiada krzyż, na którym wydaje swoje ciało i wylewa krew. Daje się cały człowiekowi. Ciało Jezusa jest pokarmem na drodze chrześcijanina, jak manna była pokarmem w czasie Exodusu. Co więcej, ten fragment może być odczytany jako prawdziwa homilia eucharystyczna. Ciało i Krew Jezusa to nie metafora, to żywa więź z Nim. Jan w ewangelii nie mówi o ustanowieniu Eucharystii w taki sposób, jak o nim piszą synoptycy. Daje raczej głębsze rozumienie tej tajemnicy, dopełniając treściowo opis zdarzeń.

Emocja: Zgorszenie wcielenia. Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, prawdziwym Słowem i ciałem. Jest Synem Człowieczym a jednocześnie Synem Bożym. Wcielenie burzy nasze schematy i wyobrażenia o Bogu, także te, które konstruujemy sobie dzisiaj.

Wezwanie: Poproszę o łaskę słuchania z otwartym sercem i umysłem nauki Pana. Podziękuję za to, że On Jego Ciało i Krew są moim Pokarmem i Napojem na życie wieczne.

Jubileusz 2025: Zaplanuję sobie czas na świadome uczestniczenie w Eucharystii.

30
Droga / Odp: Droga
« dnia: Maj 08, 2025, 08:17:25 am  »
Kazanie do J 10, 11-16
Dobry Pasterz
Sam Jezus dodaje nam dziś otuchy z kart Ewangelii: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, To właśnie Jezus Dobry Pasterz przez całe wieki historii chrześcijaństwa był mocą dla wielu pasterzy Kościoła; tych w sutannach i tych bez sutann. Krakowski biskup Stanisław, patron dzisiejszego dnia oddał swe życie ginąc w trakcie odprawiania Mszy Świętej, za to, że ośmielił się występować przeciw niemoralnemu życiu Bolesława Śmiałego, zapłacił za to ogromną cenę, ale oddał życie w obronie wartości Bożych, w obronie sprawiedliwości, prawdy i uczciwości chrześcijańskiej. Wpatrzeni w przykład św. Stanisława ważne jest byśmy uświadomili sobie, że źródłem sprawiedliwości, prawości i prawdy jest sam Bóg. Trudno mówić o sprawiedliwości i prawości tam, gdzie nie ma miejsca dla Boga i Jego przykazań, gdzie słowo Bóg jest eliminowane z życia. Czy to osobistego czy rodzinnego czy w jakiejkolwiek społeczności. Trudno więc mówić o sprawiedliwości i prawdzie gdy w duszach Polaków niszczy się dziś te wartości chrześcijańskie, które od kolebki wszczepiali nam rodzice, wartości, które zdawały wielokrotnie egzamin w tysiącletnich dziejach naszej historii. Ale my wszyscy jesteśmy Dziećmi Bożymi! Jezus - jest naszym pasterzem. On oddał za nas swoje życie I Nie ma w żadnym innym zbawienia! Amen. Amdg

Strony: 1 [2] 3 4 ... 146